Chrámový svátek sv. Vladimíra v Mariánských Lázních

V neděli, v den svátku sv. Vladimíra, patrona pravoslavného chrámu v Mariánských Lázních, se konala slavnostní archijerejská liturgie. Dne 28. července podle juliánského kalendáře (15. července podle gregoriánského kalendáře) si pravoslavná církev připomíná den úmrtí apoštolům rovného knížete kyjevského Vladimíra, který se oženil s byzantskou princeznou Annou, a v r. 988 přijal s celým svým dvorem a poddanými křesťanství.

Svatou liturgii sloužil vladyka Michal arcibiskup pražský a českých zemí společně s místním duchovním správcem o. Josefem Hauzarem a s doprovodem – ředitelem úřadu ER v Praze mitr. prot. Štefanem Lohojdou.

Ve svátečním kázání o. Josef, který současně slaví 20 let působení v Mariánských Lázních, připomněl život sv. Vladimíra a jeho význam pro jednotu pravoslavné církve v současnosti. Závěrem ještě vladyka Michal připomněl význam všech tří pravoslavných chrámů v západočeském lázeňském trojúhelníku a vyznamenal sestry Galinu Grigorevu a Vitáliji Mágrovou medailí sv. muč. Ludmily, kněžny české, za obětavou práci pro církev, a o. Josefovi předal k jeho jubileu pamětní dárek – náprsní kříž s ozdobami.

Během bohoslužby byla k uctívání vystavena kopie zázrační ikony Přesvaté Bohorodice „Rychle pomáhající“ (csl. „Skoropošlusnica“), dovezená z Ukrajiny. Originál této ikony vznikla na Svaté hoře Athos v 10. století v monastýru Dochiar.

Bohoslužba byla zakončena procesím kolem chrámu a skromným obědem pro poutníky v hotelu Krakonoš. Pamětní medailí vyznamenal vladyka Michal také pana Ing. Jiřího Richtera, ředitele hotelu.