Oslavy 1155. výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu

Dne 5. července 2018 se v katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze 2 uskutečnily oslavy příchodu slovanských věrozvěstů na Velkou Moravu. V čele s Jeho Blažeností Rastislavem arcibiskupem prešovským, metropolitou českých zemí a Slovenska sloužili Svatou archijerejskou liturgii J.V. Johannis metropolita langadský, lithiský a rentiniský (řecká církev), J.V. Michal arcibiskup pražský a českých zemí, J.V. Alexej arcibiskup baltský a ananijevský (ukrajinská církev), J.V. Alexandr arcibiskup gorodnický (ukrajinská církev), J.P. Paramon biskup Bronnický (ruská církev), J.P. Antonij biskup moravický (srbská církev), J.P. Damián biskup fastovský (ukrajinská církev), J.P. Izaiáš biskup šumperský, zástupce americké církve, zástupce gruzínské církve a také další duchovní a diákoni – členové zahraničních delegací, jakož i duchovní ze Slovenských eparchií a duchovní Pražské pravoslavné eparchie. Slavnostní liturgie se zúčastnili také velvyslanci Bulharska, Gruzie, Ukrajiny, Srbska a představitel Husitské církve.

Po Svaté liturgii popřál vladyka Michal Jeho Blaženosti Rastislavovi k Jeho jmeninám (v tento
den si podle církevního kalendáře připomínáme památku sv. Rastislava), a poté hovořil o historii příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu, zdůraznil důležitost duchovní jednoty a lásky v našich srdcích. Nakonec předal J.V. Michal jménem členů Posvátné Synody řád sv. Rastislava
1. stupně J.B. Rastislavovi metropolitovi českých zemí a Slovenska. Dále byl přítomným arcibiskupům a biskupům udělen řád sv. Rastislava 2. stupně a někteří další duchovní otcové
a věřící obdrželi pamětní medaile nebo ikony.

V závěru pořádal J.V. Michal na počest  přítomných hostů slavnostní oběd v hotelu International.

Dne 6. července 2018 měli zahraniční hosté volný den, který využili k prolídce Prahy a navštívili posvátná a památná místa v České republice – např. jeskyni a pramen sv. Ivana Českého ve Svatém Janu pod Skalou, zámek Karlštejn, Karlovy Vary a Monastýr sv. Mikuláše na Doubské hoře u Karlových Varů aj.

Dne 7. července 2018 sloužil archijerejskou liturgii J.V. Johannis metropolita langadský, lithiský a rentiniský v katedrálním chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Praze 2 pro řecky hovořící diasporu, dále J.V. Michal arcibiskup pražský a českých zemí a J.P. Antonij biskup moravický sloužili archijerejskou liturgii v chrámu Zvěstování přesvaté Bohorodice na Praze 2, J.V. Alexandr arcibiskup gorodnický a J.P. Damián biskup fastovský sloužili archijerejskou liturgii v Monastýru
sv. Václava a sv. Ludmily v Loděnici a mitr. prot. Šalva Kekelia sloužil Svatou liturgii pro gruzínskou diasporu v chrámu sv. Kateřiny Alexandrijské v Praze 2.

V neděli dne 8. července 2018 sloužili Svatou archijerejskou liturgii v Monastýru sv. Václava a sv. Ludmily v Loděnici J.V. Johannis metropolita langadský, lithiský a rentiniský, J.V. Michal arcibiskup pražský a českých zemí, J.V. Simeon arcibiskup olomoucko-brněnský (přistoupil pouze k přijímání), J.V. Alexandr arcibiskup gorodnický, J.P. Damián biskup fastovský, J.P. Izaiáš biskup šumperský a také mnoho duchovních a diákonů. Po Svaté liturgii pořádal na počest přítomných hostů arcibiskup Michal slavnostní oběd, který v monastýru organizačně zajistila igumena Valentina.

Dne 9. července 2018 uspořádal J.V. Michal arcibiskup pražský a českých zemí na závěr Cyrilometodějských oslav v církevní budově na Praze 1, V Jámě 6 slavnostní recepci, které se zúčastnili velvyslanci a zástupci velvyslanců pravoslavných zemí. Arcibiskup Michal jim předal pamětní medaile a ikony.

 

Mohlo by se vám líbit...