Svátek svatých Cyrila a Metoděje

Dne 5. července jsme oslavili svátek svatých Cyrila a Metoděje. Letošní oslavy se nesly v duchu připomínky 1150. výročí zesnutí sv. Cyrila. V minulém roce delegace naší církve vedená J.B. metropolitou Rostislavem a za účasti arcibiskupů Michala a Jiřího navštívila chrám sv. Klimenta v Římě, kde je sv. Cyril pochován a sloužila u jeho hrobu svatou liturgii. Došlo zde také k historicky prvnímu setkání s papežem Františkem.

Letošní oslavy vyvrcholily svatou archijerejskou liturgií, která byla sloužena dne 5. července v Katedrálním chrámu svatých Cyrila a Metoděje v Praze 2. Archijerejskou liturgii vedl J.V. Michal arcibiskup pražský a českých zemí a spolusloužili J.V. Nikolaj arcibiskup kremenčugský a lubenský (Ukrajina), J.P. Antonij biskup moravický (Srbsko). Dále sloužili mitr. prot. Daniil Andrejuk (USA), prot. Nikolaj Liščenjuk (Rusko), archim. Serafim (zastupitelství naší církve v Moskvě), archim. Nikon a archim. Parfenij (Ukrajina), archim. Mitrofan (Ukrajina), jerom. Iosif (Ukrajina), mitr. prot. Novák (Slovensko), mitr. prot. Sergij Gutenko (Ukrajina), mitr. prot. Vladyslav Keretsman (Slovensko). Za ERC byl přítomen patriarcha CČSH ThDr. Tomáš Butta Th.D. a další zahraniční i místní hosté. Po svaté liturgii pořádal vladyka Michal slavnostní oběd.

Svatí Cyrile a Metoději, proste Boha za nás!

Mohlo by se vám líbit...